Vodník Vincent a pátranie po stratenej Vodovede

Takmer dva roky sme pracovali na knihe o malom vodníkovi z jazera Morské oko. A teraz je konečne tu. Kniha o vode, ktorá je poklad. Je žiarivá, krásne ilustrovaná, poučne napísaná. Nájdete ju na našom e-shope.

Na Slovensku dva mesiace poriadne nepršalo, tak sa nám zdá, že táto kniha prichádza v pravý čas. Je to príbeh o vode z hĺbky našich bukových lesov až po tajomné jaskyne. Vodník Vincent sa vydá hľadať stratenú knihu múdrosti, nazývanú Vodoveda. Všetci vodníci sa z nej učia, ako chrániť vodu, a teraz zrazu zmizla.

Vincent prejde celý vodný svet, sprevádza ho sestra Ester a pani učiteľka Minerálka Búrlivá. Postupne sa dozvedá všetko o vode. Ako vzniká prameň, rieka, jazero. Aké živočíchy v nich žijú. Prečo sú dôležité ľadovce. Prečo prší.

 


Je to 80-stranové dobrodružstvo, ktoré ilustrovala Lucia Žatkuliaková ako svoj doteraz najväčší počin. Príbeh spolu napísali Andrea Gregušová a Zuzana Mitošinková. Fascinujúce informácie zo sveta vody a jej živočíchov doplnila Zuzana Matúšová, ktorej drobné vodné stvorenia učarovali natoľko, že štúdium ekológie a ochrany biodiverzity na na Technickej univerzite vo Zvolene ukončila doktorandskou prácou o vzťahu vážok a vodných rastlín. Autorkou dizajnu je Silvia Vargová a zapojili sme aj literárnu vedkyňu Ľubicu Schmarcovú.


Knihu sme zložili ako taký menší experiment. Príbeh sa v nej strieda s vyučovaním o vode pútavou formou. Nech to nie je len kratochvíľa, ale hlboký ponor pre deti do vodného sveta.

Je paradoxné, že vodníci sú v mytológii vnímaní ako negatívne bytosti. V našej knihe sú to sympaťáci a starajú sa o všetku vodu na svete. Nezbierajú dušičky. Ale aj tak sme dali vyrobiť vodnícke smaltované hrnčeky, do ktorých si môžete uvariť čaj alebo kávu alebo nazbierať bylinky či ovocie.

Špeciálny bonus sú risografiky od Lucie Žatkuliakovej s témou vodných zvierat a Morského oka.


Prečo voda? Lebo je taká dôležitá pre život a ľudia o nej vedia asi málo. Inak by ju toľko neznečisťovali. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody Európa za posledných 150 rokov už prišla o väčšinu (až 80 %) vzácnych mokradí. Pritom riečne a mokraďové ekosystémy sú tie najbohatšie všade na svete. Ďalej podľa Fondu patria medzi najohrozenejšie živočíchy práve ryby, obojživleníky a plazy. Do riek prúdi množstvo odpadkov, ktoré napokon končia v moriach a oceánoch. Mnohé rieky sú spútané a nedokážu sa vyliať, keď je to žiadúce. Je čas učiť naše deti lepšiemu porozumeniu k životnému prostrediu, než sme mali my.


Knižku odporúčame pre deti od 6 rokov a pre večne mladých dospelých. Nájdete v nej aj mapu najväčších slovenských riek. Je vytlačená zo 4 žiarivých Pantone farieb na certifikovaný papier Fedrigoni z udržateľného lesného hospodárstva.

Túto knihu nebolo ľahké vytvoriť, trvalo to dlho, ale z výsledku sme naozaj šťastné. Je to dobrý pocit vytvoriť nové dielo od A do Z. Ako keď rieka pretečie z prameňa až do oceánu.

Fotografie vznikli v mokradi v obci Lándor pri Komárne a v rokline Slovenského raja.

Text a fotografie Zuzana Mitošinková/Egreš

Môže vás ešte zaujímať