V posledných rokoch sa čoraz viac diskutuje o krutosti a zbytočnosti kožušinového priemyslu takmer na celom svete. Viaceré veľké módne značky sa dokonca odvrátili od používania kožušín zo zvierat. V mnohých európskych krajinách vrátane Slovenska za podarilo presadiť zkákaz kožušinových fariem. No nevylučuje to možnosť dovozu kožušinových výrobkov z iných krajín na európsky trh (napr. z Ázie). O úplný zákaz kožušinových fariem v celej únii a i zákaz predaja kožušinových výrobkov sa preto snaží Európska občianska iniciatíva Fur Free Europe. Ešte do 28. februára je možné podpísať iniciatívu. Čím viac hlasov, tým silnejšiu správu môžu Európania a Európanky vyslať Európskej komisii, že krutý a zbytočný kožušinový priemysel nemá v Európe v 21. storočí miesto.
Kožušiny nie sú prírodný materiál
Kožušiny sú prírodnými len do chvíle, pokiaľ ich majú na sebe zvieratá. Kožušiny v módnom priemysle sú vzdialené od prírody. Pred tým, ako sa dostanú do obchodov, sa musia chemicky spracovať, aby sa zabránilo hnilobe a rozpadu kože a aby vydržali čo najdlhšie. Na sťahovaní z kože a zabíjaní voľne žijúcich zvierat pre profit a módu navyše nie je nič prírodné.
Spracovávanie kožušín ohrozuje ľudské zdravie
Pri spracovaní kožušín sa používajú rôzne nebezpečné chemikálie, ako sú formaldehyd, chróm a nonylfenol, o ktorých sa v odborných štúdiach zistilo, že sú škodlivé a dokonca karcinogénne pre zdravie ľudí – zákazníkov aj pracovníkov. Obzvlášť pracovníci sú vystavení vysokému riziku poškodenia zdravia.
„Povrchovo aktívne látky, rozpúšťadlá, kyseliny, triesloviny, fungicídy, farbivá a bielidlá vystavujú pracovníkov riziku akútnych a chronických ochorení — od kožných ťažkostí až po podráždenie očí, rakovinu a dokonca smrť.“ ACTAsia Report on the fur trade
95 % kožušín pochádza od zvierat z veľkochovov
Od narodenia až po smrť žijú zvieratá často len v holých klietkach, kde nedokážu napĺňať svoje prirodzené potreby. Prítomné sú prejavy stereotypného správania zo stiesnených a zlých životných podmienok až kanibalizmus. Životné podmienky na týchto farmách, ako dokazujú mnohé investigatívne zábery, sú skutočne príšerné.
Kožušiny symbolizujú vykorisťovanie prírodného sveta
Zvieratá, ako sú líšky, norky, medvedík čistotný, sú prirodzene voľne žijúce zvieratá. Tieto zvieratá sa už väčšinou rodia na kožušinových farmách, kde sú za účelom profitu neustále množené a následne držané v klietkach, až kým ich neusmrtia. Častý je aj lov a odchyt zvierat z voľnej prírody, ako sú vlky či šelmy, z ktorých sa následne vyrábajú kožuchy či módne doplnky.
Nosenie kožušiny symbolizuje naše odlúčenie od prirodzeného sveta a tých, s ktorými ho zdieľame. Je to prejav moci, ktorú kruto zneužívame.
Až 100 miliónov voľne žijúcich zvierat je celosvetovo zabitých každý rok pre kožušiny!
Kruté zabíjanie zvierat
Jednou z metód zabíjania zvierat je používanie plynových boxov. Pri tejto metóde môže smrť zvierat trvať až 15 minút. Pre zvieratá je to stresujúca, pomalá a bolestivá smrť. Ďalšou metódou je usmrtenie elektrickým prúdom. Často sa používa usmrtenie análnym elektrickým prúdom, aby sa zabezpečilo, že srsť zvieraťa zostane nedotknutá.
Na niektorých kožušinových farmách sa zvieratá dokonca ubíjajú na smrť. Vyšetrovanie v roku 2020 odhalilo, že zvieratá boli zaživa ubité a stiahnuté z kože (zdroj: FurFreeEurope).
Kožuch vo väčšine prípadov nie je biodegradovateľný
Aj napriek tomu, že pretrváva presvedčenie, že živočíšne materiály ako koža, kožuch či vlna sú prírodné a rozložiteľné, nie je to úplne tak. Práve kvôli silným chemikáliam, ktoré sa pri ich spracovaní používajú. Až 75 % nefarbených kožušín sa v kontrolovaných podmienkach nedokáže rozložiť.
Kožušina nie je udržateľný materiál
Lobisti kožušinového priemyslu často argumentujú tým, že kožušina je udržateľnejšia než jej fejkové náhrady. Keď zohľadníme nebezpečné chemikálie používané pri spracovaní a ďalšie faktory, kožušina nie je udržateľná. Napr. na produkciu 1 kilogramu kožušiny z noriek je potrebných 563 kilogramov potravy pre norky. Na jeden norkový kožuch je potrebné zabiť 50 až 100 noriek v závislosti od veľkosti a dĺžky. Viac ako 1200 kilometrov v aute spotrebuje menej emisií ako produkcia 1 kilogramu norkovej kožušiny.
Alternatíva existuje
Ak máme hovoriť o etickej móde, potrebujeme hovoriť aj o zvieratách. Móda, ktorá vykorisťuje zvieratá kvôli ich koži, srsti, vlne či periu, nie je etická a nikdy nebude. Produkcia módy zo zvierat má navyše podľa mnohých štúdii oveľa vyšší environmentálny dopad než rastlinné či umelé náhrady.
Tzv. fejkové kožuchy sa dnes vyrábajú napr. z materiálu KOBA alebo GACHA, ktorá je navyše biodegradovateľná. Ďalej sa vyrábajú z recyklovanej rifľoviny či z recyklovaných umelých kožušín.
Ilustrácie © TinEller / Kerstin Brueller, fotografie © Human.cruelties
Zdroje sú čerpané zo stránky Collective Fashion Justice a dokumentárny film SLAY o využívaní zvierat v módnom priemysle.