Živávlna v sebe spája snahu o rozvoj empatie ku všetkým živým cítiacim bytostiam s láskou k tvorbe a prírode.

Ahojte, som Zuzana a založila som Živúvlnu — hnutie za práva zvierat a prírodu s presahom do tvorby, najmä ilustrácie a dizajnu. Pretože pre mňa neexistuje dôležitejšia a bližšia téma, ako je ochrana všetkých zvierat.

Vyštudovala som sociálnu pedagogiku v Bratislave, odkiaľ aj pochádzam a kde pôsobím. Moje detstvo bolo späté s okolitými lužnými lesmi a prázdninami v humne na dedine u starých rodičov. Prírodou sa snažím obklopovať i dnes a spoločnosť mi robia aj moji dvaja zachránení králici Emil a Edko.

Niekoľko rokov som pôsobila v kultúrnej sfére, počas štúdia napríklad aj na Linke detskej istoty ako dištančná poradkyňa či učiteľka v škôlke. Tri roky som sa pod značkou Egreš venovala tvorbe magazínu a neskôr, ďalších šesť rokov, tvorbe detských kníh často s ochranárskym posolstvom.

„Najskôr bolo nutné civilizovať vzťah človeka k človeku, teraz je nutné civilizovať vzťah človeka k prírode a zvieratám.”

Victor Hugo

Sme občianske združenie Egreš, ktoré vzniklo v roku 2014, no prvé aktivity siahajú do roku 2012. Počas uplynulých rokov sme tvorili najmä detské knihy podľa vlastných námetov v spolupráci so slovenskými aj zahraničnými autormi, umelkyňami či dizajnérmi alebo rôzne ilustrované printy a výrobky. Viaceré z kníh boli ocenené a preložené do cudzích jazykov v iných krajinách. Podľa knihy o veľrybe Gréte vzniklo dokonca aj divadelné predstavenie v trnavskom Divadle Jána Palárika. 

Témy ochrany životného prostredia, láska k zvieratám a ilustrácii boli vždy veľmi silnou súčasťou Egreša. Až takou, že v roku 2021 nastal čas na zmenu. Radi by sme sa týmto témam venovali ešte intenzívnejšie smerom k mladému a dospelému publiku. Preto sme vytvorili novú značku Živávlna. Aby nás okolie nevnímalo ako tých, čo tvoria knihy pre deti, ale ako tých, čo bojujú za zvieratá a prírodu.

Bojovníčky a bojovníci

Súčasťou tímu Živejvlny sú aj títo ľudia, ktorí prispievajú svojimi znalosťami alebo šikovnosťou. Bude ich viac a pribudnú aj portréty.

Zuzana Mitošinková

zakladateľka, autorka, fotografka

Veronika Pažická

ilustrátorka

Gabriela Kubíková

právnička, špecialistka na práva zvierat

Bianka Török

ilustrátorka