Živávlna v sebe spája snahu o rozvoj empatie ku všetkým živým cítiacim bytostiam s láskou k tvorbe a prírode.

Ahojte, som Zuzana a založila som Živúvlnu — iniciatívu za práva zvierat a prírodu s presahom do tvorby, najmä ilustrácie a dizajnu. Pretože pre mňa neexistuje dôležitejšia a bližšia téma, ako je ochrana všetkých zvierat.

Vyštudovala som sociálnu pedagogiku v Bratislave, odkiaľ aj pochádzam a kde pôsobím. Moje detstvo bolo späté s okolitými lužnými lesmi a prázdninami v humne na dedine u starých rodičov. Prírodou sa snažím obklopovať i dnes a spoločnosť mi robia aj moji dvaja zachránení králici Emil a Edko.

Niekoľko rokov som pôsobila v kultúrnej sfére, počas štúdia napríklad aj na Linke detskej istoty ako dištančná poradkyňa či učiteľka v škôlke. Tri roky som sa pod značkou Egreš venovala tvorbe magazínu a neskôr, ďalších šesť rokov, tvorbe detských kníh často s ochranárskym posolstvom.

„Najskôr bolo nutné civilizovať vzťah človeka k človeku, teraz je nutné civilizovať vzťah človeka k prírode a zvieratám.”

Victor Hugo

Sme občianske združenie Egreš, ktoré vzniklo v roku 2014, no prvé aktivity siahajú do roku 2012. Počas uplynulých rokov sme tvorili najmä detské knihy podľa vlastných námetov v spolupráci so slovenskými aj zahraničnými autormi, umelkyňami či dizajnérmi alebo rôzne ilustrované printy a výrobky. Viaceré z kníh boli ocenené a preložené do cudzích jazykov v iných krajinách. Podľa knihy o veľrybe Gréte vzniklo dokonca aj divadelné predstavenie v trnavskom Divadle Jána Palárika. 

Témy ochrany životného prostredia, láska k zvieratám a ilustrácii boli vždy veľmi silnou súčasťou Egreša. Až takou, že v roku 2021 nastal čas na zmenu. Radi by sme sa týmto témam venovali ešte intenzívnejšie smerom k mladému a dospelému publiku. Preto sme vytvorili novú značku Živávlna. Aby nás okolie nevnímalo ako tých, čo tvoria knihy pre deti, ale ako tých, čo bojujú za zvieratá a prírodu.

Bojovníčky Živejvlny

Súčasťou tímu sú aj tieto skvelé ženy, ktoré prispievajú do Živejvlny svojimi znalosťami či kreativitou. Čoskoro pribudnú aj portréty.

Zuzana Mitošinková

zakladateľka, redaktorka, fotografka

Veronika Pažická

ilustrátorka

Gabriela Kubíková

právnička, špecialistka na práva zvierat

Bianka Török

ilustrátorka

Anna Ďurišíková

prekladateľka, redaktorka, performerka