Krokodíly nie sú módne doplnky. Patria do prírody, nie do klietky a na kabelku

Od augusta 2021 protestujú aktivisti a aktivistky naprieč celým svetom proti vykorisťovaniu krokodílov francúzskou módnou spoločnosťou Hermès, ktorá pre svoje luxusné módne výrobky drží desaťtisíce krokodílov na austrálskych farmách v strašných podmienkach. 5. februára 2022 sa aktivisti a aktivistky opäť postavia pred predajne spoločnosti Hermès s výzvou, aby ukončila mučenie krokodílov, ktoré patria k vzácnym miestnym živočíchom. Na Slovensku spoločnosť neprevádzkuje predajňu, najbližšia je vo Viedni alebo v Prahe.

Investigatívne zábery z krokodílej farmy, foto © Farm Transparency Project (Dominion Movement), Knuckey Lagoon, Austrália

Krokodíly sú umiestnené na holom betóne v malých ohradách bez možnosti akéhokoľvek pohybu. V špine a utrpení. Taký je osud desiatok tisíc krokodílov v Austrálii, ktorá dodáva až 60 % krokodílej kože módnemu priemyslu. Viac ako 180 000 tisíc krokodílov žije v zajatí a len okolo 100 000 vo voľnej prírode. 

Spoločnosť Hermès plánuje otvoriť ďalšiu farmu v austrálskom Severnom teritóriu, kde by sa chovalo ďalších 50 000 krokodílov, ktorých kože by sa používali na výrobu kabeliek, opaskov alebo topánok.

Zatiaľ, čo prirodzená dĺžka života krokodílov je 70 rokov, v módnom priemysle sa ich život násilne ukončuje vo veku 2 až 3 rokov, keď dosiahnu dĺžku tela približne dva metre. Je desivé, že na výrobu jednej kabelky Birkin, ktorá je symbolom luxusu a vlajkovou loďou spoločnosti Hermès, musia zomrieť 3 až 4 krokodíly.

Austrálsky minister poľnohospodárstva David Littleproud sa v článku pre média, ktoré vlastní magnát Murdoch, vyjadril:

„Chcel by som zopakovať, že austrálske hospodárstvo v odvetví komerčného priemyslu s krokodílmi je pevne založené na zásadach dobrých životných podmienok zvierat, vede, environmentálnej udržateľnosti a dôverujem nášmu systému a jeho úprave.“ 

Cieľom článku bolo zdiskreditovať dôkazy o krutom zaobchádzaní so zvieratami v módnom priemysle, ktoré priniesol Kindness Project (iniciátor kampane #DropCroc) s investigatívnymi zábermi z krokodílych fariem poskytnutými projektom Farm Trasnparency Project (Dominion Movement). 

Investigatívne zábery z krokodílej farmy, foto © Farm Transparency Project (Dominion Movement), Knuckey Lagoon, Austrália

Nie je to po prvýkrát, keď sa Murdochove média používajú ako nástroj na zastieranie prípadov krutosti páchanej na zvieratách v krajine. Ide len o ďalšiu taktiku, ktorú presadzuje alianca liberálov a národniarov a Murdocha v oblasti médií a poľnohospodárstva, aby naďalej normalizovali zlé zaobchádzanie so zvieratami, ľuďmi aj životným prostredím v honbe za ziskom.

Mnohé módne značky sa pritom odvrátili od krokodílej kože. Nie je potrebné, aby zvieratá trpeli a umierali pre módu; v súčasnosti existuje množstvo etických alternatív, ktoré ponúkajú kvalitu aj estetiku. Umelá koža sa dnes vyrába napríklad aj z opadaného lístia, jabĺk, kaktusov, kukurice, ananásu alebo korku. 

Módne doplnky z vegánskej imitácie kože, foto © Collective Fashion Justice, Austrália

Pomôžte krokodílom aj iným zvieratám, ktoré trpia v mene módy. Podporte iniciatívu #DropCroc. Vyzvite Hermès, aby prestali používať krokodíliu kožu. Navštívte web www.dropcroc.com, kde im môžete poslať vopred pripravený e-mail.

A predovšetkým sa vyhýbajte móde, ktorá zneužíva zvieratá aj ľudí. Zvoľte si ohľaduplný prístup k móde prostredníctvom podpory úplne etických značiek, nákupu z druhej ruky alebo starostlivosti o kúsky, ktoré už máte v šatníku.

Môže vás ešte zaujímať

Náš e-shop je zrušený.

Veľmi nás to mrzí, ale nie je možné si objednať produkty. E-shop už neprevádzkujeme.

X