Aktivisti z iniciatívy Direct Action Everywhere (DxE) Wayne Hsiang a Paul Picklesimer stáli pred súdom za to, že v marci 2017 odniesli z farmy patriacej spoločnosti Smithfield v Utahu, dve slabé a zranené prasiatka. Smithfield je najväčším producentom bravčového mäsa na svete a jednou z najväčších spoločností mäsového priemyslu v USA.
Smithfield vlastní v USA 500 továrenskych fariem a s ďalšími dvetisíc farmami má na území USA kontrakty. Okrem toho pôsobí tiež v Európe, napr. v Poľsku, Nemecku a i na Slovensku (napr. mäsiarska spoločnosť Macom je súčasťou Smithfield). Pre príjmy Smithfieldu, ktoré v roku 2019 dosiahli 24 miliárd dolárov, nemal život dvoch chorých prasiatok žiadnu hodnotu.
Prasiatka pomenované Lily a Lizzie boli nedorastenými mláďatkami. Lily mala zranenú nohu, ktorá jej zrejme zapadla do medzier roštovej podlahy. Lizzie mala zakrvavenú tvár a trpela hnačkou spôsobenou infekciou, pravdepodobne E. Coli. Podľa veterinárky Dr. Sherstin Rosenberg, ktorá na súde vypovedala, bola ich šanca na prežitie v chove menšia ako 5 percent a vyžadovala by si stovky dolárov.

Lily a Lizzie našťastie prežili najmä vďaka skvelej starostlivosti a boli prevezené do azylu v Colorade, aby tam žili slobodne. Čo sa však zdá ako zlý dystopický vtip je fakt, že prasiatka začala stopovať FBI, ktorá zrealizovala zásah na azyl a za prítomnosti plačúcej majiteľky azylu odobrali veľmi hrubým a násilnym spôsobom kúsok ucha vystrašenej Lizzie pre test DNA, aby zistili, či sa jedná o zachránené prasiatka. Je pritom nevídané, aby sa agenti FBI zapojili do prípadu „krádeže majetku“, ktorého hodnota je menej ako 100 dolárov (cena za jedno prasiatko v tomto prípade bola vyčíslená na 42 dolárov). Lily a Lizzie sú i cez tento traumatický zážitok stále v bezpečí azylu. Lizzie bola však po zásahu FBI vystrašená ešte nasledujúce týždne, nechcela sa veľmi hýbať ani jesť.

Bizarným bol však aj samotný súdny proces. Sudca nedovolil obhajobe pustiť video z chovu, ktoré by ukázalo, prečo sa aktivisti snažili dostať do budovy chovu – aby zdokumentovali ostrasné životné podmienky zvierat. Obžaloba podávala námietky takmer voči všetkým zmienkam o stave chovu a nepáčilo sa im ani označenie priemyselný chov prasiat (čím smithfieldská farma zaručene je). Cenzúra došla tak ďaleko, že keď Wayne ukázal fotku Lizzie s jej maminkou, ktorá mala struky od krvi, bolo mu sudcom prikázané fotku rozstrihnúť na polovicu a ukázať iba časť s Lizzie. Obžaloba veľmi silno presadzovala záujmy Smithfieldu a dokonca prirovnávala záchranu prasiatok „k záchrane pomačkaných plechoviek v obchode“. Smithfield bol v procese dokonca označený za obeť.
Aj keď Utah nepatrí medzi veľmi progresívne americké štáty a celý proces bol veľmi naklonený obžalobe, porota už počas výsluchu prejavovala určité sympatie k činnosti aktivistov a niektorí z porotcov sa pýtali, prečo aktivisti nezachránili viac prasiatok. Záver poroty potom znel jasne – obaja aktivisti sú nevinní vo všetkých bodoch obžaloby (za vlúpanie a krádež im hrozilo až päť a pól roka odňatia slobody).
Keďže v USA je precedent formálnym prameňom práva, môže mať tento výsledok veľmi pozitívny dopad na ďalšie rozhodovacie činnosti amerických súdov. Ako poznamenal Wayne: „Obžaloba by chcela, aby ste verili, že sa tento prípad týka vlúpania. V skutočnosti je to ale o tom, či ľudia môžu zachraňovať zvieratá z hrozných podmienok.“

Z výsledku procesu sa úprimne veľmi radujeme! Veríme, že zvieratá nie sú veci, ktoré môžeme ukradnúť, ale sú cítiacimi a inteligentnými tvormi, ktoré môžeme zachrániť. A každý zachránený život má zmysel.
Pokiaľ chcete aktivistov podporiť alebo prispieť na ďalšiu činnosť DxE, môžete tak spraviť na webstránke RightToRescue.com. Pomôcť zvieratám však môžete ihneď, a to tým, že prestanete podporovať multimiliardový nespravodlivý živočíšny priemysel, ktorý vykorisťuje cítiace tvory a ničí planétu.
#LiberateAnimals #DecriminaliseActivists #RightToRescue