Právo na záchranu: Aktivistov zbavili viny v prípade záchrany prasiatok z farmy spoločnosti Smithfield

Aktivisti z iniciatívy Direct Action Everywhere (DxE) Wayne Hsiang a Paul Picklesimer stáli pred súdom za to, že v marci 2017 odniesli z farmy patriacej spoločnosti Smithfield v Utahu, dve slabé a zranené prasiatka. Smithfield je najväčším producentom bravčového mäsa na svete a jednou z najväčších spoločností mäsového priemyslu v USA.

Smithfield vlastní v USA 500 továrenskych fariem a s ďalšími dvetisíc farmami má na území USA kontrakty. Okrem toho pôsobí tiež v Európe, napr. v Poľsku, Nemecku a i na Slovensku (napr. mäsiarska spoločnosť Macom je súčasťou Smithfield). Pre príjmy Smithfieldu, ktoré v roku 2019 dosiahli 24 miliárd dolárov, nemal život dvoch chorých prasiatok žiadnu hodnotu.

Prasiatka pomenované Lily a Lizzie boli nedorastenými mláďatkami. Lily mala zranenú nohu, ktorá jej zrejme zapadla do medzier roštovej podlahy. Lizzie mala zakrvavenú tvár a trpela hnačkou spôsobenou infekciou, pravdepodobne E. Coli. Podľa veterinárky Dr. Sherstin Rosenberg, ktorá na súde vypovedala, bola ich šanca na prežitie v chove menšia ako 5 percent a vyžadovala by si stovky dolárov. 

V živočíšnom priemysle sú slabé a zranené prasiatka príťažou a zbavujú sa ich často tak, že nimi pracovníci hodia o stenu či zem, čím im rozdrtia lebku (alebo ich iba zrania a zvieratá tak dlho umierajú v bolestiach) a následne vyhodia do smetí. Bez záchrany by Lily a Lizzie zomreli a Smithfield by, ako sa hovorí, ani nežmurkol. 

Lily a Lizzie našťastie prežili najmä vďaka skvelej starostlivosti a boli prevezené do azylu v Colorade, aby tam žili slobodne. Čo sa však zdá ako zlý dystopický vtip je fakt, že prasiatka začala stopovať FBI, ktorá zrealizovala zásah na azyl a za prítomnosti plačúcej majiteľky azylu odobrali veľmi hrubým a násilnym spôsobom kúsok ucha vystrašenej Lizzie pre test DNA, aby zistili, či sa jedná o zachránené prasiatka. Je pritom nevídané, aby sa agenti FBI zapojili do prípadu „krádeže majetku“, ktorého hodnota je menej ako 100 dolárov (cena za jedno prasiatko v tomto prípade bola vyčíslená na 42 dolárov). Lily a Lizzie sú i cez tento traumatický zážitok stále v bezpečí azylu. Lizzie bola však po zásahu FBI vystrašená ešte nasledujúce týždne, nechcela sa veľmi hýbať ani jesť. 

Odoberanie vzorky DNA prasiatku Lizzie. Vpravo plačúca majiteľka azylu. Zdroj: Direct Action Everywhere

Bizarným bol však aj samotný súdny proces. Sudca nedovolil obhajobe pustiť video z chovu, ktoré by ukázalo, prečo sa aktivisti snažili dostať do budovy chovu – aby zdokumentovali ostrasné životné podmienky zvierat. Obžaloba podávala námietky takmer voči všetkým zmienkam o stave chovu a nepáčilo sa im ani označenie priemyselný chov prasiat (čím smithfieldská farma zaručene je). Cenzúra došla tak ďaleko, že keď Wayne ukázal fotku Lizzie s jej maminkou, ktorá mala struky od krvi, bolo mu sudcom prikázané fotku rozstrihnúť na polovicu a ukázať iba časť s Lizzie. Obžaloba veľmi silno presadzovala záujmy Smithfieldu a dokonca prirovnávala záchranu prasiatok „k záchrane pomačkaných plechoviek v obchode“. Smithfield bol v procese dokonca označený za obeť.

Aj keď Utah nepatrí medzi veľmi progresívne americké štáty a celý proces bol veľmi naklonený obžalobe, porota už počas výsluchu prejavovala určité sympatie k činnosti aktivistov a niektorí z porotcov sa pýtali, prečo aktivisti nezachránili viac prasiatok. Záver poroty potom znel jasne – obaja aktivisti sú nevinní vo všetkých bodoch obžaloby (za vlúpanie a krádež im hrozilo až päť a pól roka odňatia slobody). 

Keďže v USA je precedent formálnym prameňom práva, môže mať tento výsledok veľmi pozitívny dopad na ďalšie rozhodovacie činnosti amerických súdov. Ako poznamenal Wayne: „Obžaloba by chcela, aby ste verili, že sa tento prípad týka vlúpania. V skutočnosti je to ale o tom, či ľudia môžu zachraňovať zvieratá z hrozných podmienok.“

Smithfield táto prehra zasiahla. Celému prípadu sa dostalo pomerne veľkej mediálnej pozornosti, po ktorej netransparentný živočíšny priemysel vykorisťujúci zvieratá mimo svetlá reflektorov, príliš netúži. Nakoniec ani výsledok nedopadol podľa ich predstáv. Podľa spoločnosti prebehol na farme, odkiaľ boli Lily a Lizzie zachránené, audit, ktorý nezistil žiadne zlé zaobchádzanie so zvieratami. Smithfield dodatočne poznamenal, že verdikt bude nabádať k vandalizácii fariem. Spoločnosť zrejme zabudla na to, že k žiadnej vandalizácii v tomto prípade nedošlo, a z farmy boli odobraté iba dve choré prasiatka, ktorých absenciu by si nikto v chove, kde žije hlava na hlave, ani nevšimol.

Z výsledku procesu sa úprimne veľmi radujeme! Veríme, že zvieratá nie sú veci, ktoré môžeme ukradnúť, ale sú cítiacimi a inteligentnými tvormi, ktoré môžeme zachrániť. A každý zachránený život má zmysel.

Pokiaľ chcete aktivistov podporiť alebo prispieť na ďalšiu činnosť DxE, môžete tak spraviť na webstránke RightToRescue.com. Pomôcť zvieratám však môžete ihneď, a to tým, že prestanete podporovať multimiliardový nespravodlivý živočíšny priemysel, ktorý vykorisťuje cítiace tvory a ničí planétu.

#LiberateAnimals #DecriminaliseActivists #RightToRescue

Môže vás ešte zaujímať

Náš e-shop je zrušený.

Veľmi nás to mrzí, ale nie je možné si objednať produkty. E-shop už neprevádzkujeme.

X