Spoločnosti Nike a Adidas zabíjajú kengury kvôli kopačkám

Vedeli ste, že mnoho futbalových kopačiek je vyrobených z kengurej kože?

Každý rok v Austrálii zabijú viac ako 1,5 milióna voľne žijúcich kengúr. V noci ich brutálne lovia, strieľajú, mrzačia. Mnohé z nich sú zabité kvôli túžbe spoločnosti Nike, Adidas či Puma po kengurej kože na výrobu predovšetkým futbalových kopačiek. Odhaduje sa, že od začiatku tohto odvetvia pred 30 rokmi bolo zabitých 90 miliónov kengúr. Okrem toho sa ročne zabije až jeden milión mláďat kengúr ako „vedľajší produkt“ komerčného kengurieho priemyslu.

Matka s dieťaťom kengury červenej, foto © Jami Tarris

Kengura je fascinujúce, spoločenské, ikonické, ale predovšetkým cítiace zviera. Patrí medzi austrálske a tasmánske endemity a zvykne sa používať ako symbol krajiny. Je to však práve samotná Austrália, ktorá povoľuje barbarský odstrel kengúr priamo vo voľnej prírode, aby sa ich koža následne používala na celom svete. Aj napriek tomu, že kengury majú v Austrálii status pôvodného živočícha, sú klasifikované aj ako „škodlivý“ druh (častým odôvodnením je, že konkurujú „hospodárskym“ zvieratám v boji o pastviny a vodu a že spôsobujú škody na poľnohospodárskych majetkoch. Technická univerzita v Sydney však zistila, že kengury nesúťažia s „hospodárskymi“ zvieratami o zdroje okrem obdobia sucha. Populácie kengúr nie sú závislé od umelých vodných zdrojov), ktorý je masovo vybíjaný a považovaný za zdroj pre svoje mäso aj spomínanú kožu. Kengurie mäso sa bežne propaguje ako udržateľný, čistý a etický zdroj bielkovín. Lov a zabíjanie kengúr však spôsobuje veľké utrpenie a poškodzuje životné prostredie, čo rozhodne nie je trvalo udržateľné. Po požiaroch v buši na prelome rokov 2019 a 2020, ktoré zabili a vyhnali z domovov neuveriteľné tri miliardy vzácnych pôvodných austrálskych živočíchov, nikdy nebola ochrana kengúr naliehavejšia.

V Austrálii sa najčastejšie komerčne lovia štyri druhy kengúr: kengura červená, kengura sivá, kengura tmavochvostá a kengura horská. Kengury sú najväčšími vačkovcami na svete a obývajú Austráliu milióny rokov, ich existencia je pre miestne ekosystémy nenahraditeľná. Sú prirodzenou súčasťou veľkých austrálskych plání. V prírode zohrávajú kengury dôležitú úlohu záhradníkov, pretože roznášajú semená pôvodných tráv po krajine. Ľudia, ktorí vychovávajú osirelé kengury, ich považujú za vďačných a priateľských spoločníkov.

Rodina kengúr sivých, foto © birdsaspoetry.com

Novorodené mláďa je maličké asi ako biela fazuľa (2,5 až 3 centimetre). Je to vlastne len zárodok, ktorý sa v tele samice vyvíjal po dobu 20 až 40 dní. Po narodení sa pozoruhodne šplhá po srsti matky, aby sa dostal do vaku, kde sa prisaje na bradavku. Keď dosiahne požadovanú veľkosť a váhu približne vo veku 3 až 6 mesiacov (podľa druhu kengury), môže konečne opustiť matkin vak a prvýkrát sa stretnúť so svetom. Vak však ešte celkom neopúšťa a vracia sa do neho počas noci, aby v ňom našiel bezpečie. Natrvalo opúšťa vak matky vo veku od 8 do 11 mesiacov v závislosti od druhu a úsudku matky. Kengurie matky patria medzi veľmi starostlivých rodičov. 

Austrálska asociácia kengurieho priemyslu z dôvodu ochrany matiek s mláďatami zaviedla v roku 2013 možnosť odstrelu len samcov. Ale aj veľmi skúsení strelci odhadujú, že každá druhá alebo tretia zastrelená kengura je samica, pričom väčšina z nich má mláďatko, ktoré podľa odporúčaní národnej politiky musí byť „humánne“ utratené, napríklad úderom do hlavy alebo odseknutím hlavy. Koža mláďat je totiž pre priemysel nepoužiteľná. Výskumom sa dokonca zistilo, že kengruy môžu trpieť verziou posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá sa môže vyskytnúť po život ohrozujúcej situácii, napríklad pri lovení.

Kengury sa tak stávajú obeťami najväčšieho komerčného zabíjania suchozemských voľne žijúcich živočíchov (cicavcov) na svete. 

Akú úlohu v tom môžeme zohrať my?

Nepodporujme spoločnosti*, ktoré chladnokrvne zabíjajú endemické zvieratá a narúšajú vzácnu miestnu biodiverzitu. Pri kúpe tenisiek investujme radšej do obuvi od značiek, ktoré používajú vegánske materiály a dbajú o životné prostredie, férové pracovné podmienky ľudí a život zvierat. Pretože žiadne zviera na tejto planéte neexistuje z dôvodu, aby sa z neho stala teniska, kabelka či kabát.

*Značky, ktoré používajú kožu z kengúr na niektoré svoje modely futbalových kopačiek:

NIKE, Adidas, Puma, Mizuno, Diadora, Lotto, New Balance, Umbro, Pantofola d’Oro

Kengura červená, foto © J and C Sohns, Getty Image Plus

Použité zdroje: 

www.kangaroosarenotshoes.org

Nike and Adidas are using kangaroo skin to make sneakers – is that really necessary?, Jeffrey Moussaieff, David G. Brooks, Independent Media Institute 

Kangaroos, Kindness Project, www.kindnessproject.org.au

Môže vás ešte zaujímať

Náš e-shop je zrušený.

Veľmi nás to mrzí, ale nie je možné si objednať produkty. E-shop už neprevádzkujeme.

X