Na celom svete je viac ako pól milióna divokých zvierat využívaných ako turistické atrakcie. Medzi tieto atrakcie vrátane vystúpenia opíc alebo prechádzok na slonovi patrí tiež fotografovanie sa so zvieratami. Odhaduje sa, že ročne tieto neetické atrakcie navštívi okolo 110 miliónov turistov, ktorí tak svojimi peniazmi podporujú nehumánne a degradujúce vykorisťovanie zvierat.
Fotografie © Jo-Anne McArthur, We Animals Media.org. Fotografia hore: žena sa fotí s tigríčatami v ZOO v Litve; fotografie dole: Tiger Temple (Tigrí chrám) v Thajsku.
Častými obeťami turistickej fotománie sú tigre. Tento nešvár je na vzostupe predovšetkým v krajinách ako Thajsko, kde majú turisti možnosť si tigre pohladiť a odfotiť sa s nimi. Tieto tigre sú ako mláďatá oddelené od matiek a turistom predhadzované ako hračka už od útleho veku, čo im prináša veľký stres a často to vedie i k zraneniam zvierat z dôvodu neohľaduplného zaobchádzania zo strany turistov. Tigre sú tiež trestané za „nechcené“ správanie, a to nielen bitím, ale aj hladovaním. Kvôli nevyhovujúcim životným podmienkam tigre trpia behaviorálnymi problémami a objavuje sa u nich aj abnormálne správanie vrátane sebapoškodzovania. Hrozným faktom je, že tieto zvieratá sú často a permanentne pod vplyvom sedatív a priviazané na reťazi, aby sa znížila šanca, že na turistov zaútočia. Môžete si tak všimnúť, že tigre na fotografiách často spia alebo pôsobia veľmi unaveným dojmom.
V roku 2016 bolo viac ako 100 tigrov zabavených z thajského Tiger Temple („Tigrí chrám“), ktorý sa profiloval ako sanctuary (azyl) pre divoké zvieratá (predovšetkým tigrov) a duchovné miesto chrániace divokú prírodu. Turisti sa mohli v chráme odfotiť s tigrami alebo pomôcť pri kŕmení mláďat. Počas policajnej razie v súvislosti s podozrením z nelegálneho obchodovania s voľne žijúcimi zvieratami našli v chráme telá desiatok tigrích mláďat uložené v mrazničkách, tigrie kože a amulety z častí ich tiel. Počet tigrov žijúcich vo voľnej prírode pritom WWF odhaduje len na 3900 a práve pytliactvo je jednou z najväčších hrozieb pre tieto zvieratá. Časti tigrích tiel sú hojne využívané tiež v čínskej medicíne, pretože sú im prisudzované rôzne zdravotné účinky, a koža z tigrov predstavuje luxusnú komoditu, po ktorej je predovšetkým v ázijskej kúltúre dopyt.
Fotografie © Jo-Anne McArthur, We Animals Media.org. Tiger Temple (Tigrí chrám) v Thajsku.
Nie sú to však iba tigre. Anakondy, opice, leňochy, deflíny, divoké vtáky alebo krokodýly sú ďalšími obeťami zvrátenej honby za lajkami na sociálnych sieťach.
S týmito zvieratami sa zaobchádza podobne ako s tigrami – viac ako s rekvizitou a menej ako so živým tvorom. Divoké zvieratá, prirodzene nezvyknuté na intenzívny kontakt s ľuďmi, sú podávané z rúk do rúk a je im spôsobovaný neskutočný stres, v horšom prípade zranenia či dokonca smrť. Aj v uliciach českých a slovenských miest môžete naraziť na osoby, ktoré ponúkajú fotografovanie sa s divokými a niekedy ohrozenými zvieratami.
Turisti vo svojej neohľaduplnosti obťažujú tiež zvieratá žijúce vo voľnej prírode. Už niekoľkokrát internet obleteli správy o tom, že turisti zapríčinili smrť mláďať delfínov, ktoré na pláži „obkľúčili“ a podávali si ich medzi sebou za účelom fotografovania sa. Fotografia so zvieraťom vo voľnej prírode však môže stáť život i ľudí. Prípadov, kedy voľne žijúce zvieratá zaútočili na ľudí, ktorí sa k nim priblížili na nebezpečnú vzdialenosť kvôli snahe odfotiť si selfie, je veľa. Príkladom môže byť tiež minuloročný útok medveďa na turistu v poľských Tatrách, ktorý túžil po fotografii s touto šelmou. Bohužiaľ, tieto útoky sú však následne prekrúcané a využívané ako dôkazy o agresii zvierat a potrebe plošnej regulácie ich populácie než ako dôkaz o ľahkovážnom správaní sa ľudí a nedostatku rešpektu k voľne žijúcicm zvieratám.
Deti pózujú s plamienkou driemavou na fotografiu v centre Prahy. Foto © Lukáš Vincour.
Na čo si teda dávať pozor?
- Počas dovolenky sa vyhnite akémukoľvek fotografovaniu s voľne žijúcimi zvieratami, pokiaľ nejde o overené sanctuaries, ktoré poskytujú domov zvieratám s nemožným návratom do voľnej prírody (napríklad slony). Dávajte si však pozor, aby ste nepodporili miesto, kde sú zvieratá vykorisťované, držané na reťazi, pod vplyvom sedatív či týrané akýmkoľvek iným spôsobom a tieto aktivity majitelia schovávajú za rozprávky o záchrane zvierat. Vždy si poriadne zistite, kam sa plánujete vydať. I v overených sanctuaries však myslite predovšetkým na blaho zvierat a snažte sa ich čo najmenej obťažovať. Voľne žijúce zvieratá predsalen nie sú prispôsobené na intenzívny kontakt s ľuďmi a zatiaľ čo niektoré jedince to môžu zvládať dobre, iné môže nadbytočný záujem zo strany turistov zbytočne stresovať.
- V žiadnom prípade sa nefotografujte so šelmami, ktoré prirodzene nemajú v povahe pózovať na fotografiách, a v sanctuaries by k nim turisti nemali mať prístup.
- Pokiaľ narazíte na osoby ponúkajúce pouličné fotografovanie sa so zvieratami, neváhajte sa obrátiť na príslušné orgány, aby situáciu preverili. Tieto zvieratú sú totiž často nútené k výkonom, ktoré sú za hranicami zákona alebo nemusia byť nadobudnuté legálnym spôsobom.
- Vo voľnej prírode nikdy zvieratá neobťažujte fotoaparátom, držte si od nich bezpečný a ohľaduplný odstup a pokiaľ uvidíte nevhodné správanie zo strany iných turistov, skúste zasiahnuť a poučiť ich.
Text Gabriela Kubíková