Ktoré vajíčka v obchode pochádzajú od šťastných sliepok?

Vajcia sú často považované za eticky najmenej problematickú živočíšnu potravinu. Sliepočky znášajú vajcia automaticky a preto sa nám môže zdať, že by nemal byť problém dopriať si ich. Je to však naozaj tak?

Foto © Human.cruelties, liaheň pre nosnice, Poľsko

Mnohí spotrebitelia si v obchode priplácajú za vajíčka z voľného chovu v dobrej viere, že tým znižujú utrpenie zvierat. Bohužiaľ ani vajíčka z voľného chovu nie sú bez krutosti. Žiaden zo spôsobov chovu pre komerčnú produkciu vajec klietkový, podstielkový, voliérový, voľný a dokonca ani bio chov nie je pre sliepky ideálny. 

Foto © Human.cruelties, klietkový chov nosníc, Poľsko

Ak opomenieme už len samotný fakt, že vo všetkých prípadoch dochádza k zneužívaniu reprodukčného systému sliepok, neprospieva im ani kŕdeľ so stovkami, ba až s tisíckami vtákov. Sliepky si potrebujú vytvárať hierarchiu v rámci malej skupinky. Obrovský počet vtákov na jednom mieste im spôsobuje stres, frustráciu a vedie ku kanibalizmu. K napádaniu sa a dokonca i k smrti dochádza častejšie práve v otvorenom spôsobe chovu. V prípade voľného chovu majú síce sliepky prístup k vonkajšiemu výbehu, no kvôli veľkému počtu vtákov sa napríklad slabšie jedince nemusia vždy dostať von, dokonca ani k jedlu či vode. 

Foto © Lukáš Vincour / Zvířatá nejíme, voliérové chovy v Českej republike

Vajcia sú eticky problematické rovnako ako mäso alebo mlieko.

Pre produkciu vajec sú chované naprieč EÚ stovky miliónov nosníc. Tieto vtáky predstavujú „produkt“ desaťročí intenzívneho selektívneho šľachtenia, ktoré malo za úlohu maximalizovať znášku vajec. Od roku 1930 sa produkcia vajec na jednu sliepku strojnásobila na dnešných priemerných 300 vajec za rok. Kura domáca pochádza z kury divej, ktorá kedysi znášala len pár vajíčok ročne najmä za účelom reprodukcie. Každé vajíčko obsahuje zárodočný terčík, z ktorého môže, ale nemusí byť kuriatko, ak nedôjde k oplodneniu.

Nadmerná znáška si vyberá vysokú daň – napríklad kritický nedostatok vápnika, keďže telo sliepočky ho potrebuje na vytvorenie škrupinky vajíčka. Časté sú tiež zápaly a následné problémy s vajcovodmi či celkovým vyčerpaním organizmu.

Foto © Human.cruelties, klietkový chov nosníc, Poľsko

Zloženie vajíčka. Každé vajce obsahuje všetko potrebné na narodenie a vývoj nového jedinca. Jeho obsah je síce bohatý na živiny, ale to len preto, aby sa vo vajíčku dokázal vyvinúť celkom nový život. Vajce u každého vtáka, vrátane sliepky, a plazov má len jednu jedinú funkciu reprodukciu.

Každé vajce je označené kódom, ktoré začína číslom*. To informuje o tom, z akého chovu pochádza sliepočka, ktorá vajce zniesla. Klietkové systémy sa v posledných rokoch dočkali veľkej mediálnej pozornosti a sú vnímané ako „zlo“. Je treba opäť upozorniť, že potrebám sliepok nevyhovuje žiaden intenzívny spôsob chovu. Väčšina vajíčok v obchode teda nepochádza od šťastných sliepok, ako tvrdia obaly.

*Označenie vajec: 

3 – klietkový chov, 2 – podstielkový alebo volíérový chov, 1 – chov s voľným výbehom, 0 – bio či ekologický chov

Foto © Human.cruelties, voľný chov nosníc, Poľsko

Častým prevenčným opatrením pred klovaním sliepok medzi sebou je krátenie zobáčikov. Zákrok podstupujú typicky ako malé kuriatka bez použitia analgetík či anestetík (len v bio chovoch by k tomu malo dochádzať iba v určitých prípadoch a s použitím anestetík). Zobák je pre vtákov veľmi dôležitým nástrojom na spoznávanie sveta a nachádza sa v ňom množstvo zmyslových receptorov. Niektoré sliepočky preto trpia chronickou bolesťou aj niekoľko týždňov po zákroku.

Keď sa po 12. až 18. mesiacoch života sliepky jej znáška zníži, je poslaná na bitúnok. Neviditeľnými obeťami vaječného priemyslu sú tiež kuriatka samčieho pohlavia (kohútiky), ktoré sú ihneď po vyliahnutí usmrtené, a to veľmi neľudskými metódami – napríklad buď maceráciou (rozdrvenie v obrovskom mixéri), alebo splynovaním. Kohútikov, ktorí neznášajú vajcia, totiž vaječný priemysel nepotrebuje. V EÚ sa ročne usmrtí 330 miliónov samčích kuriatok (údaj Európskej komisie).

Foto © Human.cruelties, macerácia (usmrcovanie) samčích kuriatok, Poľsko

Ako môžeme sliepkam pomôcť? V prvom rade nekupovať vajcia. Táto na prvý pohľad nevinná potravina za sebou skrýva radu utrpenia. Vegánske pečenie funguje spoľahlivo i bez vajec a jednoduché a chutné rastlinné alternatívy existujú aj pre typické jedlá ako je praženica. 

Sliepočkam však pomôžeme tiež podporou azylov, ktoré ich z nevhodných podmienok zachraňujú, a umožňujú im prežiť šťastný život mimo haly chovov.

Foto © Human.cruelties, spokojná sliepočka z azylovej farmy, Poľsko

Text Gabriela Kubíková, ilustrácia vajíčka Barbora Demovičová

Môže vás ešte zaujímať

Rušíme e-shop. Otvorený len do 31. marca.

Veľmi nás to mrzí, ale časové a finančné kapacity nám už neumožňujú naďalej prevádzkovať e-shop. Všetky naše výrobky si však ešte môžete zakúpiť do 31. marca 2024. Ďakujeme za vašu podporu.

X