O zvieratách: Galéria ilustrácií od Bianky Török

Nasledujúca galéria ilustrácií od Bianky Török bola pôvodne vytvorená pre náš kalendár na rok 2021. Počet kalendárov bol limitovaný, no ilustrácie sú natoľko krásne, že sme sa rozhodli ich publikovať aj na blogu spolu s krátkymi textami, ktoré boli tiež súčasťou kalendáru.

Medvede

Ľudia niekedy hovoria — si ťarbavý ako medveď. Ale je to nezaslúžené prirovnanie, medveď je výborným bežcom a dokáže liezť aj po stromoch. To len jeho mohutné telo vzbudzuje dojem, že je pomalý. Je najväčšou európskou šelmou. Napriek svojej veľkosti je plachý a vyhýba sa človeku. Nechce zaútočiť, kým sa sám necíti ohrozený. Má výborný čuch na veľké vzdialenosti.

Somárik

Somár má povesť tvrdohlavého zvieraťa. Nie je však lenivý ani hlúpy, naopak, je pomerne inteligentný, má vynikajúcu pamäť a dobre vyvinuté zmysly, najmä sluch. Preto by sme ho nemali používať ako nadávku. Je to trpezlivý a skromný tvor. 

Kurka

Kura dokáže dedukovať a farebné odtiene rozlišuje päťkrát lepšie ako človek. Má tiež dobre vyvinutý čuch. Medzi sliepkami a kohútmi panuje veľmi silná hierarchia, v skupine dokážu rozoznať až tridsať jedincov. V prirodzenom prostredí trávia dni hrabaním, klovaním a skúmaním svojho okolia. Matky sú veľmi starostlivé a ukazujú malým kuriatkam, ako si nájdu potravu. V prípade nebezpečenstva ukryjú kuriatka pod svojim perím.

Húska

Párik husí žije v dlhodobom a oddanom vzťahu. Samček alebo samička sa po smrti partnera dokážu utrúchliť až na smrť. Sú to oddané tvory a svojich blízkych dokážu chrániť aj za cenu života. Husi dokážu medzi sebou rozoznať viac ako 100 individuálnych jedincov a dorozumievajú sa rôznymi zvukmi a postojmi. 

Prasiatko

Je veľmi čistotné zviera s inteligenciou trojročného dieťaťa. V prirodzenom prostredí by si do svojich nečistôt nikdy neľahlo, radšej by si ustlalo na čistej tráve. Ak však žije zatvorené v chlieviku, nemá na výber. Povedačky „si špinavý ako prasa“ alebo „potíš sa ako prasa“ sú preto nepravdivé a necitlivé. Svinky nemajú potné žľazy. Preto sa občas váľajú v blate, aby si chránili pokožku pred slnečným žiarením, schladili sa a zbavili parazitov. Prasiatka sú inteligentné, majú dlhodobú pamäť, dokážu sa naučiť rôzne triky, vedia hrať aj videohry a počas spánku snívajú. Rady počúvajú hudbu a mamy prasnice spievajú svojim mláďatám. Medzi sebou majú veľmi silné citové väzby.

Kačka

Žiaden vták by nemal konzumovať čerstvé pečivo. Keď ľudia hádžu labutiam čerstvé rožky, nevedomky im ubližujú, spôsobujú im tráviace ťažkosti a niekedy aj smrť. Ak chce človek nakŕmiť kačky, labute a iné vtáky, vhodnejšie sú ovsené vločky, kukurica alebo slnečnicové jadierka. Mimochodom, kačky majú jednu špeciálnu vlastnosť, rovnako ako opice a papagáje. Dokážu premýšľať abstraktne, teda rozlišujú tvary a farby.

Ježko

Ježko s jabĺčkom na pichliačoch je jeden veľký omyl, možný len v rozprávkach a reklamách. Ježkovia sa neživia ovocím, ich najčastejšou stravou sú červy, dážďovky a rôzny hmyz. Ak si dajú ovocie, tak najčastejšie popadané či prezreté. Rovnako nepijú ani mlieko, ktoré im ponúkajú neznalí záchrancovia. Nepomôže im, ale ublíži.

Mačka a myška

Ktovie, kde vznikol mýtus o tom, že dospelé mačky majú rady kravské mlieko a že pre myšky je lákadlom kúsok syra. Nie je to ich prirodzená potrava a spôsobuje im ťažkosti, niekedy aj smrť. Mačky sú šelmy, ktoré sa živia najmä mäsitou stravou. Myšky majú radšej zrnká, obilie a oriešky. K spracovaným potravinám, ako je syr, by sa nemali ako dostať. Hoci sú myšky drobné tvory, sú veľmi inteligentné a sociálne. Dokážu sa naučiť rôzne triky, cítia radosť, ľútosť aj stres.

Kravka

Kravy sú veľmi spoločenské zvieratá. Podobne ako ľudia sa s niektorými jedincami priatelia a niektorým sa radšej vyhýbajú. Majú bohatý emocionálny život a rozhodne nie sú hlúpe, ako sa zvykne hovoriť. Kravy sú starostlivé matky a majú silné puto s teliatkami. Tehotenstvo u nich trvá deväť mesiacov, rovnako ako u človeka. Nedokážu rozlíšiť farby, no majú panoramatické videnie na 360° a výborný čuch aj na veľkú vzdialenosť.

Texty Zuzana Mitošinková, ilustrácie Bianka Török 

Môže vás ešte zaujímať