Risografiky na pomoc amazonským zvieratám

Vytvorili sme krásne grafiky, ktoré sme už dávnejšie vymysleli na pomoc amazonským zvieratám. Polovičku sumy totiž pošleme do Peru na boj proti pytliakom a nelegálnym ťažiarom.

Autorkou grafík je ilustrátorka Adela Režná, ktorú poznáte aj z nášho Vtáčieho atlasu. V limitovanom počte sú vytlačené sú na risografickej tlačiarni Risomat v našom spoločnom ateliéri. Všetky kusy sú podpísané a očíslované.

Grafiky kúpite v našom e-shope.

Na jednej grafike je ružový delfín, ktorý dokáže meniť farbu. Je to najväčší sladkovodný delfín a jeho domovom je najdlhšia rieka na svete Amazonka, ale bohužiaľ mu hrozí vyhynutie. 

Na druhej grafike je zopár úžasných zvierat, ktoré žijú v Amazonskom pralese: jaguár, rosnička, leňoch, anakonda, tukan, malpa kapucínska a mláďatko tapíra (och, aké je krásne). Juhoamerický tapír, ktorý patrí medzi ohrozené druhy, je najväčším suchozemským cicavcom v Amazónii. Zvykne sa mu hovoriť aj lesný záhradník. Skonzumuje totiž všetko, čo rastie, a roznáša tak semená rastlín po celom lese, dokonca rád zájde aj do znehodnotených oblastí lesa, čím dokáže pomôcť s ich obnovou.

Naľavo je dospelý tapír juhoamerický, napravo mláďatko

„Mnoho lesov sa nedokáže zotaviť samo, pomáhajú im zvieratá. Stromy a ich obyvatelia od seba navzájom závisia,” hovorí známy popularizátor a prírodovedec David Attenborough v jednej z dokumentárnych sérii Our Planet.

Amazónia je stále v ohrození 

Ešte pred pol rokom bol internet zaplavený fotografiami horiaceho dažďového lesa v Brazílii. Práve v Brazílii sa nachádza až 60 % rozlohy Amazonského pralesa. Novozvolený brazílsky prezident Jair Bolsonaro dal totiž ešte viac zelenú ťažiarom a prales tak začal miznúť oveľa rýchlejšie. Podľa satelitných záberov ubudne z Amazónského dažďového pralesa každú minútu rozloha veľká asi ako jedno futbalové ihrisko. Za rok 2019 ubudla z brazílskych lesov dvojnásobná plocha ako oproti predošlému roku. Brazilského prezidenta viac ako ochrana vzácnej prírody v čase klimatickej krízy zaujíma totiž ekonomický rast. 

Foto Fabio Nascimento

S nástupom celosvetovej pandémie COVID-19 sa odlesňovanie amazonských lesov neskončilo. Tie miznú stále rovnako, dokonca na začiatku apríla bol zastrelený brazilský ochranca Zezico Guajajara z kmeňu Guajajara. Bývalý učiteľ podporoval organizáciu Strážcovia lesa, ktorá bojuje proti gangom zameraných na ťažbu dreva. V poradí je to už piaty zabitý ochranca za posledných šesť mesiacov.

Amazonské dažďové pralesy sú domovom najväčšieho zastúpenia rozmanitej živočíšnej a rastlinnej ríše, mnoho druhov stále nebolo ani objavených. Zohrávajú tiež dôležitú úlohu v boji proti klimatickej zmene. Amazónia predstavuje viac ako polovicu zostávajúcich dažďových lesov na svete a produkuje tak 20 % kyslíka a dokáže pohltiť vyše dve miliardy oxidu uhličitého (CO2) ročne. Pri jeho masovom ničení sa tak veľké množstvo CO2 vypúšťa naspäť do atmosféry. 

Prečo sa ničia amazonské lesy? Predovšetkým pre pôdu na chov zvierat, určených na mäso, a pre pestovanie plodín na krmivo pre tieto hospodárske zvieratá. Brazília patrí k najväčším vývoscom hovädzieho mäsa do USA, Európy a Číny. A potom sú tu pytliaci, pred ktorými sa musí skrývať amazonský delfín aj tapír juhoamerický.

Pomoc pre organizáciu Jungle Keepers

Veľmi sa nás dotýka ničenie prírody kdekoľvek na svete a preto sme sa rozhodli podporiť organizáciu Jungle Keepers, ktorá je v teréne už 5 rokov a snaží sa zastaviť nekalé aktivity pytliakov a nelegálnych ťažiarov. Polovicu sumy z každej grafiky pošleme práve Jungle Keepers.

Organizácia pôsobí na území Amazonského peruánskeho pralesa, predovšetkým v lokalite okolo rieky Las Piedras, ktorá je súčasťou územia tropických Ánd a kde sa nachádza najväčšie percento endemických rastlín a živočíchov na svete. Žije tu viac ako 600 druhov vtákov, mnoho obojživelníkov a motýľov, populácia jaguárov či tapírov.  

Text a fotografie grafík Zuzana Mitošinková/Egreš, foto delfína a tapírov zdroj internet

Môže vás ešte zaujímať