Vtáčia chrípka zabíja milióny vtákov. V Európe ide o jej doteraz najväčšie rozšírenie

Čo znamená vtáčia chrípka?

Vtáčia chrípka alebo aviárna influenza – H5N1 – je vysoko nákazlivá prenosná infekčná choroba, ktorá sa vyskytuje najmä u domestikovaných a voľne žijúcich vtákov. Jej priebeh je väčšinou akútny a inkubačná doba sa pohybuje od niekoľkých hodín do 3 dní u jednotlivcov a viac ako 14 dní v kŕdli v závislosti od množstva vtákov a virulencie vírusu a druhov vtákov.

Vtáčia chrípka sa môže vyskytnúť vo všetkých typoch chovu a objavila sa dokonca aj na novej farme s moderným vybavením v oblasti Ibaraki neďaleko Tokia.

Aké typy vtáčej chrípky poznáme?

Existuje niekoľko kmeňov vtáčej chrípky, no najčastejšie sa rozdeľuje do dvoch kategórii podľa závažnosti ochorenia:

  • nízko patogénna s nevýrazným priebehom,
  • vysoko patogénna s klinicky vážnym priebehom a s vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou (80 až 100 %).

Pôvodcom choroby je vírus zaradený do čeľade Orthomyxoviridae, rod Influenzavirus A. Vírusy sa delia na podtypy a vo voľnej prírode sa vyskytujú v rôznych kombináciách, pričom vznikajú nové vírusy – mutácie.

Čo spôsobuje vtáčiu chrípku a ako sa šíri?

Vírus zapríčiňuje infekciu u vtákov. Prirodzeným rezervoárom vírusu vtáčej chrípky sú voľne žijúce vodné vtáky. Vodné vtáky, ako sú napríklad kačice, môžu šíriť chorobu bez toho, aby zomreli, a prenášať ju na domestikované vtáky prostredníctvom výkalov, slín a inými spôsobmi. Vírus sa do chovu môže dostať aj cez kontaminovanú vodu, krmivo, oblečenie či obuv pracovníkov.

Vtáčia chrípka sa môže preniesť aj na cicavce. Niektoré jej subtypy boli potvrdené u prasiatok, potkanov, myší, lasíc, psa, mačky, tigra, vlka, koňa aj človeka.

Odborníci sa domnievajú, že epidémia vysokopatogénnej vtáčej chrípky v rokoch 2021 a 2022 s presahom do roku 2023 je doteraz najväčšia v Európe. 

Vírus zasiahol aj Severnú a Južnú Ameriku, Áziu, Afriku a počet krajín, ktoré hlásia ohniská vírusu, sa zvyšuje. Argentína a Uruguaj vyhlásili už mimoriadnu situáciu v oblasti zdravia. Vírus ničí kŕdle domestikovaných aj voľne žijúcich vtákov. 10 juhoamerických krajín zaznamenalo vôbec prvé stretnutie s týmto vírusom vrátane Peru, kde na jeseň zomrelo viac ako 50 000 voľne žijúcich vtákov a v januári viac ako 600 morských levov (druh tuleňa).

Podľa veterinárnej správy SR sa vtáčia chrípka objavila už aj na Slovensku. Zatiaľ skôr u drobnochovateľov. V Maďarsku a v Poľsku napadla chrípka i veľké chovy. V Českej republike usmrtili už státisíce vtákov. 

Vírus je pre vtáky zvyčajne smrteľný a pri pozitívnom teste čo i len jedného vtáka sa usmrcujú celé kŕdle. V Európe sa pristúpilo na vakcináciu, no nejde o ideálne riešenie: môže síce znížiť hrozbu vírusu, ale nie ju odstrániť, čím sa sťažuje zistenie prítomnosti vírusu v kŕdli. 

Údaje zo správy Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb a referenčného laboratória EÚ uvádzajú k začiatku decembra 2022 až 2520 ohnísk v súvislosti s chovom vtákov v 37 európskych krajinách. V dôsledku toho bolo zabitých 50 miliónov vtákov. V USA podľa údajov americkej vlády bolo zabitých 58 miliónov vtákov, čím bol prekonaný rekord z roku 2015.

Chov s kačkami a klietkový chov na vajíčka so sliepkami. Ide o štandardné životné podmienky zvierat chovaných a vykorisťovaných pre náš úžitok v Európe. Foto Human.cruelties, Poľsko.

Ideálnym riešením na ukončenie šírenia vírusu a zbytočného trápenia a zabíjania miliónov vtákov by mal byť koniec priemyslu, ktorý je neudržateľný a nehumánny. Pozabíjať nakazené aj zdravé jedince a následne ich nahradiť novými je nielen neudržateľné a barbarské voči zvieratám, ale i neekonimické. Nehovoriac o hazardovaní s verejným zdravím. Ročne usmrtíme vyše 70 miliárd vtákov na konzumáciu a je zjavné, že vtáčie chovy pomáhajú šíriť vírus. Namiesto toho, aby sme finančné prostriedky (z našich daní) vynakladali na udržateľné riešenia, neustále dotujeme tak zreteľne zlomený a neefektívny potravinový systém. Až pätina celkového rozpočtu EÚ ide práve do živočíšneho priemyslu.

Smutným faktom ostáva, že nielen vo svete, ale aj na Slovensku sa o dopade živočíšneho priemyslu na životné prostredie i zdravie málo diskutuje a neprijímajú sa ani dostatočné opatrenia, ktoré by jeho činnosť obmedzili, nahradili či zastavili. Výskum vedený Michaelom Clarkom z roku 2020 pritom uvádza, že aj keby sme hneď zajtra prestali spaľovať všetky fosílne palivá, tak emisie z potravinárstva by nás dostali ďaleko za jeden z cieľov Parížskej dohody – teda, aby nárast globálnej teploty oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou neprekročil 1,5 °C. A len tak tak by sme sa zmestili do cieľa rozdielu 2 °C. Až 77 % celosvetovej poľnohospodárskej pôdy zaberá živočíšny priemysel.

Veda to hovorí jasne: najefektívnejší spôsob, ako znížiť emisie v potravinárstve a zabrániť i ďalším možným zoonickým vírusom (prípadne environmenátlnym katastrofám), predstavuje transformácia súčasného poľnohospodárstva založeného najmä na živočíšnej produkcii na predovšetkým rastlinné poľnohospodárstvo.

Praženica z tofu alebo z karfiolu je rovnako chutná, omnoho udržateľnejšia, nezapríčini šírenie vírusu a neprídu kvôli nej zbytočne o život milióny cítiacich tvorov.

Použité zdroje:

Bird flu spreads new countries threatens non-stop war poultry, Reuters.com
Zvieratá, choroby, chrípka, svsp.sk
Vtáčia chrípka hromadne likviduje euróspky chovy, Slovensko jej zatiaľ odoláva, vedanadosah.cvtisr.sk
The bird flu outbreak has taken an ominous turn, wired.com

Môže vás ešte zaujímať

Náš e-shop je zrušený.

Veľmi nás to mrzí, ale nie je možné si objednať produkty. E-shop už neprevádzkujeme.

X